ابزارآلات کفسازی

آیا ابزارآلات کفسازی را می ‌شناسید + انواع ، مزایا و معایب هر کدام

معرفی ابزارآلات و وسایل کفسازی

افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ باعث شده که نیاز به ساخت خانه، ساختمان ‌ها و آپارتمان ‌ها، هتل، برج و… بیشتر شود. چرا که این سازه ‌ها می ‌توانند جمعیت زیادی را به طرف خود جذب کنند. اگر این افراد خودروهای شخصی داشته باشند، نیاز به مکانی برای پارک کردن دارند. و نمی ‌توانند همگی در خیابان ‌ها و در مسیر های پر رفت و آمد پارک کنند؛ پس وجود پارکینگ در این ساختمان ‌ها بسیار ضروری است و این پارکینگ باید دارای کفسازی خوبی باشد. زیرا کف از عناصر مهم در هر سازه است که کیفیت و مواد مصرفی در آن بسیار اهمیت دارد و باید توسط ابزارآلات کفسازی با کیفیت انجام شود.

 

چرا از کفسازی استفاده می ‌شود؟

کفسازی از مجموعه فرایندهای مهندسی و فنی است که یک فضای مناسب و قابل استفاده از کف را برای کارهای انبار، راهرو و … ایجاد می ‌کند. اگر در این کفسازی ‌ها از بتن استفاده شود، به آن کفسازی بتنی می گویند. البته کفسازی دارای انواع مختلفی است و هر کدام دارای خصوصیات ویژه و ابزارآلات کفسازی مختلفی هستند که برای نوع خاصی از کفسازی ‌ها در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در زمان اجرای کفسازی ‌ها باید به خصوصیات آب و هوایی، نوع خاک، شرایط اقلیمی و جغرافیایی، محل اجرای پروژه و حتی فضای موجود توجه کرد؛ زیرا این موارد روی اجرای کفسازی ‌ها تاثیرات محتلفی دارند.

در هر سازه و ساختمان کف از عناصر اصلی محسوب می ‌شود که باید در اجرای آن نهایت دقت و توجه را نسبت به کاربری که دارد، داشت. کفسازی ‌های عمومی در قسمت ‌های مختلف ساختمان‌ ها اجرا می ‌شوند و بیشترین مکان ‌هایی که کفسازی در آنها بیشتر اجرا شده و توجه خاصی به آنها می ‌شود، پارکینگ ‌ها، حیاط، زیرزمین ها، پمپ بنزین، قسمت ‌های مربوط به پیاده‌روها و حتی پیشانی بنا و دیگر موارد مختلف است که عملیات ‌های اجرایی کف در آنها صورت می گیرد. برای اجرای کفسازی حرفه ای به ابزارآلات کفسازی متفاوتی نیاز است.

 

بیشتر بخوانید : انواع کفپوش صنعتی

 

کفسازی چیست؟

قسمت مهمی از فرایند ساختمان سازی در پروژه ‌ها به کفسازی اختصاص دارد. عملیات ‌های کفسازی دارای دو قسمت است که شامل زیرسازی و روسازی است که هر کدام از این مراحل دارای شرایط اجرایی و جزئیات متفاوتی هستند و از ابزارآلات کفسازی مختلفی در آنها استفاده می ‌شود. این عملیات بسیار اهمیت دارد؛ زیرا کاری تخصصی است و انتخاب کف مناسب و مصالح مرغوب از مهم‌ ترین تصمیم ‌هایی است که باید توسط فرد متخصص گرفته شود.

از بهترین کفسازی ‌هایی که انجام می ‌گیرد و لغزنده هم نیستند، بتن با روکش اپوکسی و لمینت ‌ها هستند. هدف از اجرای کفسازی ایجاد یک سطح هموار است که خواسته و نیاز افراد مصرف کننده را رفع کند و جنس و فرم این کف ها به نوع کاربری آن و محلی که از کف استفاده می شود، بستگی دارد.

 

ابزارآلات کفسازی بتنی

برای اجرای کفسازی ‌های در مکان های مختلف، ابزارآلات کفسازی هم متفاوت است. برای کفسازی بتنی ابزاری استفاده می ‌شود که شامل موارد زیر می شوند:

 

تیغه ماله پروانه ‌ای

این ابزار روی دستگاه پروانه ‌ای موتوری نصب می ‌شود و ضخامت تیغه آن دو میلی ‌متر است. از مزایای این ابزار، امکان استفاده در انواع سطح ‌های بزرگ و وسیع می باشد. همچنین برای رفع ترک در سطح بتن و فشرده سازی از این ابزار استفاده می شود.

 

سینی ماله پروانه ‌ای

از این ابزار هم برای مستطیلی کردن کف در آخر کار انجام می‌ گیرد و یکی از ابزارهای مفید در کفسازی محسوب می شود.

 

شمشه ماله تلسکوپی

این ابزار هم دو نوع روکار و زیرکار دارد و دارای سیستم ‌های رفت و برگشت است. ابزار مذکور، از جنس آلومینیوم می باشد. و موجب سبک شدن محصول می شود. همچنین از خستگی نیروی کار در زمان اجرا هم کم می کند. این ابزار دوکاره برای صاف کردن اولیه بتن در کفسازی استفاده می ‌شود. مونتاژ این ابزار ساده و جدا کردن قطعات آن راحت است و پیشرفت و سرعت اجرای کفسازی را افزایش می ‌دهد.

 

پاروی بتن از ابزارآلات مهم کفسازی

از ابزارآلات کفسازی بتنی است که برای پخش یکنواخت بتن از آن استفاده می ‌شود. این ابزار از ترکیب آلومینیوم و فلز و بسیار سبک است. در آخرین مرحله بعد از اینکه بتن گرفت و سفت شد، روی آن اجرا می ‌شود.

 

جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی برای آماده سازی کف بتنی با متراژ‌های زیاد استفاده می ‌شود. در هنگام سابیدن کف، احتمال ایجاد گرد و خاک زیادی وجود دارد. برای اینکه سطح بتن سریعتر تمیز شود، از این وسیله استفاده می ‌شود. این جارو برقی را به دستگاه‌ های کف ساب متصل می کنند تا گرد و غبار در محیط پخش نشود و ایمنی کارکنان هم تامین شود.

 

 

انواع ابزارآلات کفسازی

مطلب پیشنهادی : کفسازی پارکینگ چیست؟

 

دستگاه شمشه ویبره

این دستگاه از وسایل و ابزارآلات کفسازی و راهسازی است. دستگاه شمشه ، سطح بتن را تراز کرده و سپس پرداخت می کند. این ابزار مانند ماله، سطح بتن را صاف و یکدست می ‌کند. و این کار را با کیفیت و توجه بهتری انجام می ‌دهد. در آخر کار توسط شمشه ماله موتوری بتن ریزی سطح را یکدست می کنند و شمشه ویبره نمی ‌تواند بتن در عمق زیاد را یک دست و همگن کند.

 

ماله کشویی

این ابزار کفسازی به نام ماله کنج و گوشه هم معروف است و برای اینکه لبه ‌های بتن را قوس دار کند و همین طور برای پلکان بتنی استفاده می ‌شود. مانع لب پر شدن بتن‌ ها می ‌شود که در دو نوع دستی و دسته بلند و کوتاه تولید می ‌شود و لبه‌ های کار بتن را دکوراتیو می کند.

 

ابزارآلات کفسازی مخصوص کفسازی ‌های اپوکسی

ابزارآلات مخصوص کفسازی اپوکسی متفاوت است؛ زیرا کاربردهای آن هم متفاوت بوده که در این مطلب چند نمونه از آنها را نام می ‌بریم:

  • تجهیزات کفسابی که شامل ماشین سنگ زنی یا سمباده
  • میکسرهای الکتریکی
  • دمنده ‌های برقی مانند دمنده باد گرم
  • ابزارهای دستی شامل ماله و لیسه، لیسه شانه ‌ای
  • غلطک حباب گیر و غلطک پشمی
  • کفش ‌های میخی

 

کلام پایانی

استفاده از ابزارآلات کفسازی برای انواع مختلف کف ‌های موجود با متریال ‌های مختلف می ‌تواند بسیار متفاوت باشد. یک فرد متخصص باید نوع ابزار کفسازی بتنی و اپوکسی را طوری انتخاب کند که کار کفسازی به بهترین روش انجام شود. امید است این مطالب از بتن سخت آریان برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *